Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu dołączyła do ogólnopolskiej inicjatywy „Książka na receptę. Recepta na sukces”, realizowanej przez Fundację Powszechnego Czytania. To nowatorski łączący profilaktykę zdrowotną z promocją czytelnictwa.
Założeniem programu jest włączenie czytania jako elementu profilaktyki zdrowia dzieci. Główna idea jest prosta: lekarze i personel medyczny „przepisują” książki jako skuteczne narzędzie wspierające zdrowie i rozwój najmłodszych. Czytanie wspomaga:
- rozwój językowy, emocjonalny i społeczny,
- lepszy sen i koncentrację,
- redukcję stresu i lęku,
- budowanie relacji, poczucia bezpieczeństwa i stabilności emocjonalnej.
Jak podkreśla Anna Janus, dyrektorka MBP we Wrocławiu:
„Chcemy, aby książka była obecna nie tylko w domu i przedszkolu, ale także w gabinetach lekarskich. Głośne czytanie to potężne wsparcie rozwoju dziecka – językowego, emocjonalnego, społecznego.”
3 czerwca we wrocławskiej bibliotece zaprezentowano stoisko informacyjne podczas konferencji „Budowanie potencjału człowieka od najwcześniejszego okresu życia”, organizowanej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia. Odwiedzający będą mogli porozmawiać z bibliotekarzami, poznać szczegóły projektu oraz otrzymać listę rekomendowanych tytułów literatury dziecięcej.
Psycholożka i psychoterapeutka Małgorzata Ohme podkreśla: „Czytanie książek dzieciom jest jedną z najważniejszych i najprostszych inwestycji w ich zdrowie psychiczne.”
Diana Gerald, prezeska BookTrust, dodaje: „Czytanie poprawia wyniki dzieci w czterech kluczowych obszarach: rozwój intelektualny, zdrowie i dobre samopoczucie, rozwój społeczny i osobisty.”
„Program „Książka na Receptę” włącza nieoczywiste, choć tylko na pozór, środowisko w upowszechnianie czytania. Siła autorytetu lekarzy, pielęgniarek, położnych i całego środowiska medycznego jest niezwykle ważna – w kontakcie z rodzicami i opiekunami, przekonuje, że regularne czytanie ma realny wpływ na zdrowie i rozwój ich dzieci.” – dodaje Katarzyna Konopka, członkini zarządu Fundacji Powszechnego Czytania, kierowniczka programu, która wzięła udział w wydarzeniu.
Na stronie: www.ksiazkanarecepte.pl znajdują się wszystkie informacje dotyczące projektu, propozycje książek, a także zestawienia tytułów opracowane przez specjalistów – wspierających rozwój dzieci i ułatwiające rozmowę na ważne tematy.
Organizatorzy programu zapraszają do zgłaszania się po bezpłatne pakiety książek dla najmłodszych, które trafią do gabinetów lekarskich, aby ułatwiać wprowadzanie interwencji podczas wizyt i rekomendowania czytania.
Czytanie powinno stać się naturalną częścią dzieciństwa i elementem pediatrii przyszłości – tak samo ważnym jak odpowiednie odżywanie i witaminy. Fundacja Powszechnego Czytania, jako organizator programu zapraszamy do współpracy wszystkich: rodziców, opiekunów, nauczycieli, lekarzy i pielęgniarki!